Med

Med je jednou z nejzdravějších a nejčastěji používaných potravin. Obsahuje spoustu prospěšných látek pro lidský organismus, kromě většiny vitamínů v něm naleznete i minerální látky a důležité enzymy. Med je přírodním antibiotikem, jelikož je svým složením schopen ničit bakterie a posilovat imunitní systém. Pravidelná konzumace medu se na vašem zdravotním stavu brzy projeví. Med je skvělou prevencí proti rýmě, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipce a dalším chorobám. Čistí tělo od toxinů a volných radikálů.


Určení pravosti včelího medu

Spolehlivý a jednoduchý způsob, jak určit pravost včelího medu.Na lžíci nabereme med a pokapeme jej lihem. Když se rozpustí, je pravý. Na dně lžíce zůstane jen hustá přimíšenina, jinak je med falšovaný.

Pampeliškový med

400 velkých rozvinutých květů pampelišky,

2 celé omyté citrony bez jadérek,

2 kg krystalového cukru

Příprava:

Omyté pampeliškové květy vložíme do většího (4 l) hrnce a přelijeme je 2 litry vody. Přivedeme k varu a vaříme 15 minut.

Do druhého dne necháme vyvařené květy louhovat, pak je vymačkáme přes plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájené, pecek zbavené citrony a cukr.

Vaříme 60 - 90 minut za občasného promíchání, čistou (novou vařečkou. Horké plníme do sklenic, zavíčkujeme je a obrátíme.

Pampeliškový med - jinak

K přípravě pampeliškového medu použijeme pouze čerstvé nezavadlé květy - úbory pampelišky ,neboli smetanky lékařské, natrhané brzy na jaře,a to ihned na počátku kvetení. Do 1 litru vody nasypeme asi 200 pampeliškových květů a přidáme jeden středně veliký citrón i s kůrou, který rozkrájíme na menší díly. Směs 10 minut povaříme a potom ji necháme stát v klidu 24 hodin při pokojové teplotě. Po této době šťávu scedíme a zahřejeme do mírného varu.Za neustálého míchání rozpustíme ve vroucí šťávě 1 kg cukru.Po rozpuštění cukru pokračujeme ve varu šťávy ještě 15 až 20 minut, až natolik zhoustne, získá konzistenci medu.Pampeliškový med plníme do menších skleniček s uzávěrem a uchováme na chladném a temném místě.

Pampeliškový med dochucený meduňkou

Ingredience:
5 plných hrstí květů pampelišky (smetánky lékařské)
1 hrst čerstvých listů meduňky
300 g světlého třtinového cukru
2 ks citrony s chemicky neošetřovanou kůrou
1/2 lžičky Kyseliny citronové LabetaPostup:

  1. Natrhané květy rozložte na mřížku nebo prkénko a nechte vylézt broučky. Do hrnce dejte čisté ale nemyté květy. Květy nemyjte pod vodou, připravili byste se o pyl, který je pro kvalitní med nutností!
  2. Zalijte vodou tak, aby byly květy ponořené a přiveďte k varu. Nechte pár minut pobublávat, stáhněte z ohně a přidejte na plátky nakrájené citrony a čisté listy meduňky. Pokud není vše pod hladinou, směs jemně stlačte vařečkou.
  3. Přikryjte utěrkou a zaklopené pod pokličkou nechte louhovat do druhého dne.
  4. Druhý den slijte a vyždímejte tekutinu přes plátýnko nebo látkovou plenku (pozor, barví).
  5. Vyždímejte maximum tekutiny a přidejte cukr a špetku kyseliny citronové. Tekutinu pomalu vařte a dávejte pozor, ať vám nevzkypí a neuteče. Vařte a redukujte za občasného míchání, než získá konzistenci medu. Podle množství tekutiny to trvá 1-2 hodiny.

Med z černého bezu



45 kusů květů černého bezu, můžeme přidat i několik lipových květů,přelijeme dvěma litry vody, přidáme jeden rozkrájený citrón a vše vaříme asi jednu hodinu - za občasného míchání.Svařené necháme ustát. Druhý den přecedíme přes řídké plátno. Roztok svaříme s 2 kg cukru. Za stálého míchání zvolna vaříme 1 až 1,5 hodiny. Nakonec přidáme šťávu ze dvou citrónu a ještě trochu povaříme. Medem naplníme nahřáté skleničky,převážeme celofánem a uložíme na suché a tmavé místo.

Sedmikráskový med

Je vhodný při astmatu, kašli a chronickém zánětu průdušek.

Potřeby: 500 květů sedmikrásek

3/4 l vody

2 citróny

75 dkg krystalového cukru

Příprava: viz. pampeliškový med

Med z mladých výhonků smrků

Tento med je plný vůní a chutí po použitých surovinách, především však po mladých koncích smrků, které se objeví vždy na jaře. Je zdravý, vhodný nejen jako pochutina na chleba nebo dochucovadlo čajů, či cukrářských výrobků, ale můžeme ho preventivně používat po lžičkách jako "meducínu" při kašli, zánětech průdušek apod.


Ingredience:
1,5 kg mladých výhonků smrku (obecného)
1,8 kg cukru krystal
1,5 l pitné vody
3 ks citrónyPostup:

1. Mladé výhonky smrku důkladně propláchneme pod studenou tekoucí vodou, okapané dáme do hrnce
2. Přidáme neoloupané, ale důkladně kartáčkem očištěné, citróny nakrájené na kolečka, zalijeme vodou a dáme vařit na 20–30 minut zaklopené pokličkou, hotový výluh necháme do druhého dne odležet a dobře vyluhovat
3. Druhý den přecedíme přes síto a dobře vymačkáme všechny suroviny z nádoby
4. Do výluhu přidáme cukr a za stálého probublávání na mírném zdroji tepla necháme tekutinu odpařit do hustoty medu (tedy hrnec musí být odklopený), trvá to asi 1 hodinu
5. Horký med nalijeme opatrně do sklenic, dobře uzavřené a necháme dnem vzhůru úplně vychladit.

Med tří bylin

Doma vyrobený med z pampelišek, podbělu, jitrocele, cukru, citrónu a vody.

Ingredience:
200 ks květů pampelišek
200 ks květů podbělu
200 ks květů jitrocele
1,5 kg cukru
1 ks citrónu
2 l vodyPostup:

1. Oprané květy podbělu, pampelišky a jitrocele dáme vařit do vody na 15 minut
2. Přidáme na kolečka pokrájený citrón bez pecek
3. Odstavíme a necháme 24 hodin louhovat při pokojové teplotě
4. Po této době šťávu scedíme a přidáme cukr
5. Uvedeme opět do varu a vaříme cca 75 minut do zhoustnutí, šťáva musí na tolik zhoustnout, že získá konzistenci medu
6. Med plníme do menších sklenic s uzávěrem.

Doporučení:

Med uchováváme na chladném a temném místě.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky